12063C334KAT4A
Mfr.Part #
12063C334KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
1.27mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Weight :
16.187578mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Thickness :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
yes
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.33μF
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
12063C334KAT4A
KYOCERA AVX 12063C334KAT4A
0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)