12063C334JAZ4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C334JAZ4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
330nF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Operating Temperature (Max) :
125°C
Dielectric :
X7R
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Negative Tolerance :
5%
Height :
1.27mm
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Datasheets
12063C334JAZ4A
330nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12063C334JAZ4A Overview
The part in question has a tolerance of 5%.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 5%.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
12063C334JAZ4A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V