12063C333MAT2A
Mfr.Part #
12063C333MAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Height :
0.94mm
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Surface Mount
Number of Terminations :
Datasheets
12063C333MAT2A
KYOCERA AVX 12063C333MAT2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C333MAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
12063C333MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V