12063C333KAT2A
Mfr.Part #
12063C333KAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
0.033µF
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
939.8μm
Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Height :
900μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Weight :
16.187578mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
12063C333KAT2A
KYOCERA AVX 12063C333KAT2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)