12063C333JAT2A
Mfr.Part #
12063C333JAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Published :
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Height :
940μm
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.033µF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
12063C333JAT2A
KYOCERA AVX 12063C333JAT2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)