12063C274MAT2A
Mfr.Part #
12063C274MAT2A
Description
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Thickness :
939.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
0.94mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.27μF
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
12063C274MAT2A
KYOCERA AVX 12063C274MAT2A
0.27μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)