12063C225MAZ2A
Mfr.Part #
12063C225MAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Series :
FLEXITERM®
Capacitance :
2.2μF
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
1.78mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Datasheets
12063C225MAZ2A
KYOCERA AVX 12063C225MAZ2A
FLEXITERM® 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C225MAZ2A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
12063C225MAZ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V