12063C225MAT4A
Mfr.Part #
12063C225MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Positive Tolerance :
20%
Capacitance :
2.2μF
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
3.2mm
Height :
1.8mm
Surface Mount :
Negative Tolerance :
20%
Datasheets
12063C225MAT4A
2.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
12063C225MAT4A Overview
12063C225MAT4A Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient