12063C225KAZ2A
Mfr.Part #
12063C225KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
2.2μF
Height :
1.78mm
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Voltage - Rated AC :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
1 (Unlimited)
Voltage :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
FLEXITERM®
Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
1.778mm
Depth :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
12063C225KAZ2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C225KAZ2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:1206 (3216 Metric), 12063C225KAZ2A pinout, 12063C225KAZ2A datasheet PDF, 12063C225KAZ2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C225KAZ2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12063C225KAZ2A
FLEXITERM® 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)