12063C225KAT2A
Mfr.Part #
12063C225KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
2.2μF
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Voltage :
25V
yes
Number of Pins :
2
Thickness :
1.778mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.52mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Case Code (Imperial) :
yes
Mount :
PCB, Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12063C225KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C225KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Voltage:25V, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:1206 (3216 Metric), 12063C225KAT2A pinout, 12063C225KAT2A datasheet PDF, 12063C225KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C225KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12063C225KAT2A
2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)