12063C225K4Z2A
Mfr.Part #
12063C225K4Z2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Stock
240
In Stock :
240
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
3216
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
2.2μF
Series :
FLEXITERM®
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
2006
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
1.78mm