12063C225JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C225JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Thickness :
1.8034mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.2μF
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
1.8mm
Datasheets
12063C225JAT2A
KYOCERA AVX 12063C225JAT2A
2.2μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)