12063C224MAT4A
Mfr.Part #
12063C224MAT4A
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Height :
940μm
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Datasheets
12063C224MAT4A
KYOCERA AVX 12063C224MAT4A
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)