12063C224MAT2A
Mfr.Part #
12063C224MAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.22µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Height :
940μm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Weight :
16.187578mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Published :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12063C224MAT2A
KYOCERA AVX 12063C224MAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)