12063C224KAT2P
Mfr.Part #
12063C224KAT2P
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Surface Mount, MLCC
Width :
1.6002mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
111 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2004mm
Datasheets
12063C224KAT2P
KYOCERA AVX 12063C224KAT2P
0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C224KAT2P Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
12063C224KAT2P Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm