12063C224KAT2A
Mfr.Part #
12063C224KAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
939.8μm
Height :
900μm
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Datasheets
12063C224KAT2A
KYOCERA AVX 12063C224KAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)