12063C224KA12A
Mfr.Part #
12063C224KA12A
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Height :
940μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
12063C224KA12A
KYOCERA AVX 12063C224KA12A
0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C224KA12A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
12063C224KA12A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V