12063C224K4Z2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C224K4Z2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Stock
939
In Stock :
939
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
939.8μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
FLEXITERM®
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Feature :
Soft Termination
Published :
2010
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
3216
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Height :
940μm
Datasheets
12063C224K4Z2A
KYOCERA AVX 12063C224K4Z2A
FLEXITERM® 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C224K4Z2A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
12063C224K4Z2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V