12063C224JAT4A
Mfr.Part #
12063C224JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.22µF
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
940μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mount :
X7R
Weight :
16.187578mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
12063C224JAT4A
KYOCERA AVX 12063C224JAT4A
0.22μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)