12063C224JAT2A
Mfr.Part #
12063C224JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Height :
940μm
SMD/SMT
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Published :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
0.22µF
Datasheets
12063C224JAT2A
KYOCERA AVX 12063C224JAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)