12063C223MAT2A
Mfr.Part #
12063C223MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1206
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
940μm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
12 Weeks
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12063C223MAT2A
KYOCERA AVX 12063C223MAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)