12063C222KAT2A
Mfr.Part #
12063C222KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2200pF
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Height :
900μm
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
1.6mm
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
Datasheets
12063C222KAT2A
KYOCERA AVX 12063C222KAT2A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)