12063C222JAZ2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C222JAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Series :
FLEXITERM®
Thickness :
939.8μm
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Published :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
2200pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
0.94mm
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
12063C222JAZ2A
KYOCERA AVX 12063C222JAZ2A
FLEXITERM® 2200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)