12063C201KAT2A
Mfr.Part #
12063C201KAT2A
Description
CAP CER 200PF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Published :
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
200pF
Weight :
16.187578mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Datasheets
12063C201KAT2A
KYOCERA AVX 12063C201KAT2A
200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C201KAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
12063C201KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V