12063C185K4Z2A
Mfr.Part #
12063C185K4Z2A
Description
CAP CER 1.8UF 25V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.778mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Factory Lead Time :
36 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
FLEXITERM®
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
Capacitance :
1.8μF
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.78mm
Length :
3.2mm
Datasheets
12063C185K4Z2A
KYOCERA AVX 12063C185K4Z2A
FLEXITERM® 1.8μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)