12063C184MAT2A
Mfr.Part #
12063C184MAT2A
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.18µF
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Tolerance :
±20%
Thickness :
939.8μm
Height :
0.94mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
12063C184MAT2A
KYOCERA AVX 12063C184MAT2A
0.18μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)