12063C184KAT2A
Mfr.Part #
12063C184KAT2A
Description
CAP CER 0.18UF 25V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.94mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.18µF
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
12063C184KAT2A
KYOCERA AVX 12063C184KAT2A
0.18μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)