12063C181KAT2A
Mfr.Part #
12063C181KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
939.8μm
Weight :
16.187578mg
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
180pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Published :
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
12063C181KAT2A
KYOCERA AVX 12063C181KAT2A
180pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C181KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
12063C181KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V