12063C155KAT2A
Mfr.Part #
12063C155KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1.5μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Height :
1.78mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.8034mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
12063C155KAT2A
KYOCERA AVX 12063C155KAT2A
1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)