12063C155K4T2A
- Mfr.Part #
- 12063C155K4T2A
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP CER SMD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Case Code (Imperial) :
- 1206
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Length :
- 3.2mm
- Pbfree Code :
- yes
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Multilayer :
- yes
- Mount :
- Surface Mount
- Dielectric :
- X7R
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- HTS Code :
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Factory Lead Time :
- 36 Weeks
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Depth :
- 1.6mm
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Radiation Hardening :
- No
- Published :
- 2017
- ECCN Code :
- EAR99
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Number of Terminations :
- 2
- Weight :
- 10.007382mg
- JESD-609 Code :
- e3
- Tolerance :
- 10%
- Capacitance :
- 1.5μF
- Case Code (Metric) :
- Datasheets
- 12063C155K4T2A
1.5μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
12063C155K4T2A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
12063C155K4T2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V