12063C154KAT6A
Mfr.Part #
12063C154KAT6A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.15μF
Thickness :
939.8μm
Length :
3.2004mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
25V
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
111 Weeks
Datasheets
12063C154KAT6A
KYOCERA AVX 12063C154KAT6A
0.15μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C154KAT6A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12063C154KAT6A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V