12063C154KAT4A
Mfr.Part #
12063C154KAT4A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.94mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.15μF
Datasheets
12063C154KAT4A
KYOCERA AVX 12063C154KAT4A
0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C154KAT4A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
12063C154KAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V