12063C154KAT2A
Mfr.Part #
12063C154KAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.15μF
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Height :
900μm
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
3 %
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
12063C154KAT2A
KYOCERA AVX 12063C154KAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)