12063C154JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C154JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.15μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.94mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
12063C154JAT2A
KYOCERA AVX 12063C154JAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)