12063C153JAT2A
Mfr.Part #
12063C153JAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.015µF
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±5%
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
Height :
940μm
Datasheets
12063C153JAT2A
KYOCERA AVX 12063C153JAT2A
0.015μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)