12063C152JAT4A
Mfr.Part #
12063C152JAT4A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 1206
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
1500pF
Number of Pins :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
940μm
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
939.8μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
12063C152JAT4A
KYOCERA AVX 12063C152JAT4A
1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)