12063C152JAT2A
Mfr.Part #
12063C152JAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 1206
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
e3
Mount :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
2
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1500pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
0.94mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
12063C152JAT2A
KYOCERA AVX 12063C152JAT2A
1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)