12063C124MAT2A
Mfr.Part #
12063C124MAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Mount :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
939.8μm
Number of Pins :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Published :
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
0.12μF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12063C124MAT2A
KYOCERA AVX 12063C124MAT2A
0.12μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C124MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12063C124MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V