12063C124JAT2A
Mfr.Part #
12063C124JAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.12μF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
939.8μm
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6mm
Datasheets
12063C124JAT2A
KYOCERA AVX 12063C124JAT2A
0.12μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)