12063C123KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C123KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
0.94mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.012µF
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12063C123KAT2A
KYOCERA AVX 12063C123KAT2A
0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)