12063C123JAT2A
Mfr.Part #
12063C123JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.012µF
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Height :
0.94mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Number of Terminations :
2
Mount :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Thickness :
939.8μm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Depth :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
12063C123JAT2A
KYOCERA AVX 12063C123JAT2A
0.012μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)