12063C106KAT2A
Mfr.Part #
12063C106KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Depth :
1.6mm
Height :
1.78mm
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.8034mm
Length :
3.2mm
Published :
yes
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10μF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
25V
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Datasheets
12063C106KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C106KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Voltage:25V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 12063C106KAT2A pinout, 12063C106KAT2A datasheet PDF, 12063C106KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C106KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12063C106KAT2A
10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)