12063C105MAT2A
Mfr.Part #
12063C105MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.778mm
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1μF
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
2
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.78mm
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Datasheets
12063C105MAT2A
KYOCERA AVX 12063C105MAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)