12063C105M4T2A
Mfr.Part #
12063C105M4T2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
36 Weeks
Depth :
1.6mm
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Height :
1.78mm
Capacitance :
1μF
Length :
3.2mm
Tolerance :
20%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12063C105M4T2A
1μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12063C105M4T2A Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
12063C105M4T2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V