12063C105KAZ4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12063C105KAZ4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Size Code :
Length :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Negative Tolerance :
10%
Reference Standard :
AEC-Q200
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Positive Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Height :
1.78mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12063C105KAZ4A
1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations