12063C105KAZ2A
Mfr.Part #
12063C105KAZ2A
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Series :
FLEXITERM®
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
yes
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
12063C105KAZ2A
KYOCERA AVX 12063C105KAZ2A
FLEXITERM® 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)