12063C105KAJ2A
Mfr.Part #
12063C105KAJ2A
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.78mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Weight :
16.187578mg
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
1.778mm
yes
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1μF
Datasheets
12063C105KAJ2A
KYOCERA AVX 12063C105KAJ2A
1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12063C105KAJ2A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
12063C105KAJ2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V