12063C105K4Z2A
Mfr.Part #
12063C105K4Z2A
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Stock
950
In Stock :
950
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
3216
Length :
3.2mm
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.778mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
Feature :
Soft Termination
EAR99
Case Code (Imperial) :
1206
Height :
1.4mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1μF
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Series :
FLEXITERM®
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
Datasheets
12063C105K4Z2A
KYOCERA AVX 12063C105K4Z2A
FLEXITERM® 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)