12063C105K4T2A
Mfr.Part #
12063C105K4T2A
Description
CAP CER ADVANCE PRODUCT
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
2
Radiation Hardening :
Tolerance :
10%
HTS Code :
Depth :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
1μF
Height :
1.78mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
Datasheets
12063C105K4T2A
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12063C105K4T2A Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
12063C105K4T2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V