12063C105JAT2A
Mfr.Part #
12063C105JAT2A
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
12.5 %
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.78mm
Capacitance :
1μF
Depth :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.778mm
Insulation Resistance :
100GOhm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Metric) :
Datasheets
12063C105JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C105JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 12063C105JAT2A pinout, 12063C105JAT2A datasheet PDF, 12063C105JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12063C105JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12063C105JAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)